Anish Kapoor: Sanat dünyası, hükümetin eğitime yönelik ‘çirkin’ tutumuna direnmeli | Entler ve Sanat Haberleri

Sanatçı Anish Kapoor, sanat dünyasının, çocuklara eğitim verme konusunda hükümetin “çirkin” “sağcı gündemine” direnmesi gerektiğini söyledi.

Modern Art Oxford’daki resimlerinin retrospektifinde Kapoor, hükümetin sanatı hedeflemesi olarak gördüğü şeye geri döndü.

Ortaokulların sanat eğitimi için her yıl 25.000 sterline kadar alacakları vardı, ancak bir seçim manifestosu vaadi olmasına rağmen, okullar bakanı Nick Gibb Eylül ayında bu yıl sanat primi olmayacağını doğruladı – alıntı yaparak COVID-19 baskılar.

Resim:
Kapoor’un hayali eseri İsimsiz, 1991’de Turner Ödülü’nü kazandı.

Son birkaç yılda yapılan kesintilerden sonra, birçok okul fon eksikliği nedeniyle sanat derslerini bıraktı.

Kapoor, Sky News’e, fon kesintilerinin, çocukların eğitimine zarar veren temel müfredattan sanatı etkili bir şekilde çıkardığını söyledi.

“Ne yapıyoruz – çocuklarımızı kapitalist makineye yem olacak şekilde eğitmek mi?” dedi. “Nasıl cüret ederler? Ne kadar rezil. Sağcı bir gündem ama tüm enerjimizle direnmek zorundayız.”

1991 yılında Turner Ödülü’nü kazandığından beri Kapoor, kutuplaştırıcı Olimpik Park komisyonu ArcelorMittal Orbit ile ünlü manşetlere imza atan Britanya’nın en önde gelen çağdaş sanatçılarından biri haline geldi.

Anish Kapoor: Modern Art Oxford'da resim sergisi.  Resim: Modern Sanat Oxford
Resim:
Kapoor’un şu anki sergisi Resim, Modern Art Oxford’da

Son sergisi korkaklar için değil. Heykelsi bağırsaklar ve kan tepsileri yanında sunulan dev kan kırmızısı yağlı boya tablolar, izleyicileri çok ilkel bir yere götürüyor ve ritüel insan kurban etme görüntülerini çağrıştırıyor.

“Bunu kanlı olarak görmüyorum, garip bir şekilde, hepimizin içinde taşıdığımızı açığa çıkardığını düşünüyorum… açıkçası bir düzeyde ölüm burada ama – umarım – başlıyor” dedi.

“Biliyorsunuz, insanlar onu sevebilir ya da nefret edebilir. Ne yapabilirim? Hala bu riski kendim almak zorundayım.”

Queen Elizabeth Olimpiyat Parkı'ndaki ArcelorMittal Orbit kulesi, sanatçı Anish Kapoor ve yapısal tasarımcı Cecil Balmond tarafından tasarlandı.  Resim: AP
Resim:
Heykeltıraş, Queen Elizabeth Olimpiyat Parkı’ndaki kutuplaştırıcı ArcelorMittal Orbit kulesini yapısal tasarımcı Cecil Balmond ile birlikte tasarladı. Resim: AP

Kapoor daha çok heykelleriyle tanınırken, Kapoor her zaman resim yapmıştır.

“Son 30 yıldır resim yapıyorum ve her zaman bir arka plan oluşturdular ya da heykele paralel oldular. Tabii bu farklı bir mecra ama çok ilgimi çekiyor.

Kapoor, Picasso’dan alıntı yaparak, kendisinin de “sanatın savaş olduğuna” inandığını ve en son yapıtlarının insanları “çok rahatsız hissetmesini” umduğunu söyledi.

Anish Kapoor: Resim 2 Ekim-13 Şubat tarihleri ​​arasında Modern Art Oxford’da

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*