Dodie, yeni gösteriler öncesinde ruh sağlığından ve turne kaslarını ‘gıcırdamaktan’ bahsediyor | Entler ve Sanat Haberleri

Dodie, akıl sağlığı ve bunun müziğini ve şarkı yazarlığını nasıl etkilediği konusunda her zaman inanılmaz derecede açık olmuştur.

Dünyanın dört bir yanından yıllardır onu YouTube’da takip eden ve şovlarına katılan hayranlarını kazanmasını sağlayan şey, bağımsız pop müziği, karmaşık lirizm ve güzel melodilerinin yanı sıra bu açıklıktır.

Kendisini İngiltere’ye, ardından Avrupa ve ABD’ye götürecek olan yeni turunun başlangıcından önce konuşan tek isim Dodie, Sky News’e son acıdan sonra sahneye geri dönmeye “çok hazır” olduğunu söyledi. 18 ay.

“Bence her şeyde, tüm yıl boyunca karantinadayken, 2020’de her şey için bu kadar kayıp ve nostalji oldu ve sonra geri gelmedi, bu yüzden bir şeyi kaybetmeyi işliyor gibi hissediyorum – çok üzüldüm ,” diyor.

“Ve şimdi geri geliyor, bu çok garip, bir şeye üzüldükten sonra hiçbir şeyin geri döndüğünü sanmıyorum, bu yüzden gerçekten ilginç.

“Çok fazla heyecan var, ayrıca çok fazla stres var ve tur makinemi, kaslarımı, kemiklerimi gıcırdatmak ve buna geri dönmek zorundayım.

“Yani kesinlikle bazı zorluklar var ama genel olarak çok hazırım. Sanırım sadece sahneye çıkacağım.”

Dodie’nin ilk stüdyo albümü Build A Problem, Mayıs ayında İngiltere listelerinde etkileyici bir üç numaraya ulaştı.

Kayıtta şarkıcının kalbi ve ruhundan çok şey var. “Sadece benden ve hissettiğim her şey, insanların hissettiğini gördüğüm her şey geliyor” diyor.

Resim:
Dodie, gösterilerinin ‘dramatik’ olacağını söylüyor. Resim: Parri Thomas

“Geçen gün yazmaya çalıştım çünkü uzun zamandır yazmıyorum ve hemen kendimi pek iyi hissetmiyordum çünkü… Tüm hislerimi ortaya çıkarmak için bu tür yüzen bilinçaltı aleme erişmem gerekiyordu ve satırlar gelecek. dışarı.

“Ve bu çok havalı, ama bazen seni garip bir kafa boşluğuna sokuyor. Bu bir rüya hali gibi. ‘Ne hissediyorum?’ diyorsunuz. ve sonra aniden bir çizgi çıkıyordu ve ‘ah, pek iyi hissetmiyorum, sanırım’ diyorsunuz.”

Şarkı yazma sürecinin o zamanki zihinsel durumuyla bağlantılı olduğunu açıklıyor.

Dodie sekiz yıl boyunca -kendinizin dışında olma ve eylemlerinizi, duygularınızı veya düşüncelerinizi uzaktan gözlemleme hissine sahip olduğunuz- bir duyarsızlaşma bozukluğundan mustaripti ve herhangi bir tedavi olmamasına rağmen, bunun ne olduğunu anlamak yardımcı oldu.

“Bence nasıl hissettiğim oldukça açık – çok dengesiz [the song] Bir Problem Oluşturun” dedi.

“Special Girl ve bir dereceye kadar Cool Girl gibi oldukça manik olan birçok şarkı var, ‘oh, gerçekten umrumda değil, sorun değil, sorun değil’ gibi ve ayrıca Four Tequilas, I tamamen inkardı.

Dodie.  Resim: Parri Thomas
Resim:
Şarkıcı, zihinsel durumunun genellikle müziğine yansıdığını söylüyor

“Ayrıca, biraz daha temelli şarkılar var, Üzgünüm gibi ve Before The Line adında bir tane var, bu tıpkı beyniniz için çok kızgın olmak gibi. Ama Rainbow gibi daha umutlu olanlar da var – bence harika bir mikro kozmos gibi. neler olup bittiğine dair.

“Kim olduğumdan ya da neye inandığımdan pek emin olduğumu sanmıyorum çünkü bu, nerede olduğuma bağlı olarak her zaman değişir.”

Ruh sağlığı hakkında açıkça konuşmanın “daha az şey gibi hissetmesine” yardımcı olduğunu da ekliyor.

“Biliyorsunuz, çocuklar, depresyona girdiğimde şunu ve şunu hissediyorum ve semptomların beni bu şekilde hissetmesi ilginç değil mi? ‘ – ‘agghhh’ yerine.

“Sadece bunun hakkında konuşmak istiyorum ve empatinin çok önemli bir şey olduğunu düşünüyorum, bu yüzden her zaman paylaşmak isterim.”

Dodie, toplam 2,8 milyon abonesi olan iki YouTube kanalının (doddleoggle ve doddlevloggle) koruyucusudur; burada müzikle çıkış yapar, coverlar yapar ve hayranlarına yıllardır onun hayatına dair bir fikir verir.

Dodie.  Resim: Parri Thomas
Resim:
Dodie, büyük çevrimiçi takipçi sayısına rağmen kendini bir rol model olarak görmediğini söylüyor

Ancak özel hayran kitlesine rağmen Dodie, kendisini bir rol model olarak görmediğini söylüyor.

“Ariana Grande bir keresinde ‘Rol model olarak mükemmel olmam gerektiğini düşünmüyorum, mükemmel olmanın bir rol modelde olabileceğiniz en kötü şey olduğunu düşünüyorum’ gibi bir şey söyledi.

“İlgileniyorum” gibiydim, bu yüzden bilmiyorum – eğer bir rol modeliysem, bu tesadüfi ve umarım en iyi şeyleri yansıtırım.

“Çevrimiçi paylaşım yapmak garip bir şey ve bunu çok yapardım ve evet, bir izleyici kitlesine bağlı hissetmenin faydaları vardı ve bunun büyümeme yardımcı olduğuna şüphem yok.

“Ama aynı zamanda akıl sağlığım için de pek iyi değildi, üzerimde bu kadar çok çift göze sahip olmak beni zihinselleştirdi ve evet, kim bilir? İyi ve kötüydü, ama kesinlikle zor ve karmaşıktı.”

Backstage podcast’ine abone olun Apple Podcast’leri, Google Podcast’ler, Spotify, püskürtücü

Ancak Dodie, yaptığı bir şey hakkında anında geri bildirim alabileceğini ve bir sonraki proje için öğrenip büyüyebileceğini söyleyerek, YouTube’u kullanmasının bir sanatçı olarak gelişiminde büyük bir rol oynadığına inanıyor.

Peki bir Dodie konseri neye benziyor? Sahnedeki hava nasıl?

“Dramatik” diyor. “Daha çok bir gösteri gibi, her zamankinden daha fazla.

“Açıkçası bir çok tanınabilir şarkı içeren bir girişimiz var ve sonra bu neredeyse müzikal tiyatrodan ilham alan bölüme gidiyor ve albümün ortasıyla ilgili – ve bu bir tür duygusal duygu merkezinde. – ama sonra çakallarla geri döndük, bu yüzden sanırım her şeyi bir şekilde deneyimleyeceksiniz.”

Build A Problem şimdi çıktı ve Dodie’nin Pazar günü başlayan turu için biletler mevcut

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*