Ekranda olumlu ruh sağlığı tasvirleri görmek, gençlerin açıkça konuşmasına yardımcı oluyor – rapor | Entler ve Sanat Haberleri

Araştırmaya göre, ekranda zihinsel sağlık koşullarının olumlu tasvirlerini görmek, gençleri konu hakkında daha açık konuşmaya teşvik ediyor.

İngiliz Film Sınıflandırma Kurulu tarafından yapılan bir araştırma, yaklaşık 10 gençten yedisinin (%68) ekrandaki koşulları görmenin zihinsel sağlıkla ilgili damgalanmayı ortadan kaldırdığını kabul ettiğini gösteriyor.

Neredeyse yarısı (%48) bunu görmenin zihinsel sağlıkla ilgili sorunları anlamalarına yardımcı olduğunu ekledi.

Bunun yanı sıra, araştırmaya katılanların %75’i ekranda olumlu tasvirler görmenin yardım almak ve tartışmaların açılmasına yardımcı olmak için bir sıçrama tahtası görevi görebileceğini söyledi.

Araştırmanın başka bir yerinde, insanların %41’i televizyonda veya filmde bir sahne görmenin onları arkadaşlarıyla zihinsel bir sağlık sorunu hakkında konuşmaya teşvik ettiğini söylerken, %39’u bunun kendilerini ebeveynlerine açılmaya teşvik ettiğini söylüyor.

Gençlerin neredeyse üçte ikisi, ortaya çıkan temalar ve sorunlar hakkında içerik uyarılarının önemli olduğunu söyleyerek, bunun kendi zihinsel sağlıklarını korumalarına ve ne izlemek istedikleri konusunda bilinçli kararlar vermelerine yardımcı olduğunu da sözlerine ekledi.

Araştırmaya göre, gençlerin %64’ü kendilerini çevreleyen içeriğe sahip film ve TV şovlarında uyarı almak istediklerini söylüyor.

Beden imajı, intihar ve kendine zarar verme de gençlerin en çok endişe duyduğu konular arasındaydı.

13-18 yaş grubunun %78’i, medya endüstrisinin ruh sağlığı sorunları hakkında konuşurken oynayacağı önemli bir rol olduğuna da inanıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*