Fugees buluşması: Lauryn Hill, Wyclef Jean ve Pras Michel, 15 yıl sonra ilk konserlerinin geri dönüş turunu duyurdu | Entler ve Sanat Haberleri

Hip-hop grubu The Fugees, ufuk açıcı albümleri The Score’un 25. yıl dönümünü kutlamak için 15 yıl aradan sonra ilk canlı gösterileri için yeniden bir araya geleceklerini duyurdu.

Üçlü – Lauryn Hill, Wyclef Jean ve Pras Michel – 1990’larda ün kazandı – Fu-Gee-La, Ready Or Not ve Killing Me Softly kapakları gibi hit şarkılar sayesinde, hepsi Billboard’da bir numara olan albümden ABD’de 200 ve İngiltere’de iki numaraya girdi.

90’ların başında Tranzlator Crew adıyla çıkış yapan grup, sonunda kuzenler Jean ve Michel’in Haitili-göçmen mirasına atıfta bulunan kısaltılmış bir “mülteci” riffi olan Fugees adını benimsedi.İlk albümleri Blunted On Reality 1994’te yayınlandı, ancak onları bir hane adı yapan The Score’du.

İlk kez ayrılmadan önce sadece beş yıl birlikte olmalarına ve iki albümlerine rağmen, The Fugees 1990’larda hip-hop müziği üzerinde büyük bir etki yarattı ve The Score ve Killing Me Softly için iki Grammy ödülü kazandı. The Score, dünya çapında 22 milyondan fazla tahmini satış rakamına ulaşarak tüm zamanların en çok satan albümleri arasına girdi.

Gruptaki gerginliklerin ortasında bir dağılmanın ardından, üç müzisyen de solo kariyerlerine devam etti. Jean ilk albümü Wyclef Jean Presents The Carnival’ı 1997’de çıkardı., Hill ve Michel bunu 1998’de sırasıyla The Miseducation Of Lauryn Hill ve Ghetto Supastar ile izledi.

Üçlü, 2004 ve 2005 yıllarında Fugees konserleri için yeniden bir araya geldi, ancak daha sonra tekrar ayrıldı.

Londra’da bir Birleşik Krallık gösterisini de içerecek olan yeniden birleşme turunu duyuran Hill, “Fugees’in karmaşık ama etkileyici bir tarihi var. Birisi dikkatimi çekene kadar 25. yıldönümünün geldiğinin farkında bile değildim.

“Bu önemli projeyi, yıldönümünü ve birleşebileceğimiz, sevdiğimiz müziği icra edebileceğimiz ve dünya için bir uzlaşma örneği oluşturabileceğimiz huzurlu bir platform oluşturarak müziği takdir eden hayranları onurlandırmaya karar verdim.”

Jean, “The Fugees ile 25. yılımı kutlarken, ilk anım kapıdan itibaren sadece müzik yapmayacağımıza, bir hareket olacağımıza yemin ettiğimizdi,” dedi. Duyulmamışların sesi olurduk – ve bu zorlu zamanlarda, Tanrı’nın bizi bir araya getirdiği için bir kez daha minnettarım.”

Fugees, 2 Kasım’da Chicago’daki tur başlamadan önce Çarşamba günü New York’ta bir defaya mahsus bir konser verecek. Paris’teki bir gösteriden önce ve ardından 6 Aralık’ta Londra’daki O2’de toplamda sekiz ABD maçı oynayacaklar. Tur, Nijerya ve Gana’daki konserlerle sona erecek.

Grup, Fugees’in yardım fonunun da turdaki hayırsever çabalar için Global Citizen ile bağlantı kurmayı planladığını söyledi.

Gösterilerin biletleri 24 Eylül’de satışa çıkıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*