Hollywood’un kamera arkası çalışanları eğlence sektörünü grevle felç edebilir | ABD Haberleri

Hollywood semalarında küçük bir uçak “evet oyu” yazan bir pankart çekiyor.

Bir film setindeki bir monitörde, aynı kelimeler bir parça parlak bant üzerine karalanmıştır.

Manzara parçalarını yerlerine kaldıran bir vinçte, aynı slogan büyük harflerle işlenmiştir.

Resim:
İşçiler maaşlarına ve koşullarına kızgın

Bu basit mesaj, Amerika Birleşik Devletleri’nde birkaç gün içinde film ve televizyon prodüksiyonunu durdurabilecek bir anlaşmazlığın merkezinde yer alıyor.

Uluslararası Tiyatro Sahne Çalışanları Birliği’nin (IATSE) 60.000 üyesi, sendika tarihindeki ilk greve izin verip vermemek için bu hafta sonu oy kullanıyor.

Devam ederse, on yıllardır ABD’deki en büyük özel sektör grevi olacak ve ülkenin eğlence endüstrisinin çoğunu sakat bırakacak.

Sendika, en sevdiğimiz şovları ve filmleri oluşturmak için sahne arkası çalışanları, kamera operatörleri, sahne elleri, set tasarımcıları, ordudaki düzinelerce işi temsil ediyor.

Daha uzun vardiyalar, kötü çalışma koşulları ve düşük ücret olarak gördükleri şeyden mutsuzlar. Salgının durdurulmasından yeni çıkmış bir endüstri, adalet davasında daha fazla toptan bozulmaya hazır.

IATSE üyeleri eğlence sektörünün her yerinden destek aldı ve üyeler, @ia_stories Instagram hesabını sektördeki mutsuz hayat hikayeleriyle doldurdu.

Hollywood cnematographer Peyton Skelton, 80 saatlik bir haftanın ardından bir Cumartesi sabahı işten eve dönerken arabasıyla kaza yaptı.
Resim:
Görüntü yönetmeni Peyton Skelton 80 saatlik bir haftanın ardından arabasını çarptı

Görüntü yönetmeni Peyton Skelton, 80 saatlik bir haftanın ardından bir Cumartesi sabahı erken saatlerde işten eve dönerken arabasına nasıl çarptığını anlattı. Sky News’e verdiği demeçte, “Her işçinin bedeni ve zihniyeti üzerindeki zarar büyüktür” dedi.

Üyeler genellikle Cuma işlerinin cumartesi sabahlarına doğru yuvarlanması hakkında konuşurlar, sözde “kardeş günü” vardiyası.

Sendika üyeleri, prodüksiyon sahnesinde yeni oyuncular olduklarında akış hizmetleriyle kabul edilen birçok indirimli ödeme oranlarının, bu firmaların patlayıcı büyümesine rağmen hala yürürlükte olmasından da mutsuz.

Variety dergisinden Gene Maddaus, “12 yıl sonra ileriye doğru gidin ve gerçek olan akış, şehirdeki ana oyun ve gelecek ama aynı zamanda şu an” dedi.

“Bu düşük ücret sözleşmeleri altında büyük bütçeli şeyler oluyor ve büyük akış şirketleri bu düşük ücretleri kullanıyor ve sendikalar bunun temelde bu noktada bir boşluk olduğunu söylüyor.”

Hollywood’daki yazarların, sektöre yüz milyonlarca dolara mal olduğu tahmin edilen bir kapanma olan 14 hafta boyunca greve gitmelerinin üzerinden 14 yıl geçti.

Bu grev, üretimin hemen her alanından ve aşamasından üyelerle çok daha geniş kapsamlı olacaktır. Farklı sözleşmelere sahip bir avuç TV firması etkilenmeyecek.

Büyük stüdyoları temsil eden Sinema ve Televizyon Yapımcıları Birliği, sendikanın taleplerini karşılamak için bir teklif sunduğunu söyledi. IATSE üyeleri “evet” oyu verse bile müzakerelerin devam etmesi muhtemeldir.

Peyton Skelton, “İşlerimizi seviyoruz ve onlara sahip olduğumuz için şanslı olduğumuzu biliyoruz, ancak bunların ele alınması gerekiyor” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*