Ivor Novello Ödülleri 2021: Prestijli törende yazarlar, harika şarkılara her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulduğunu söylüyor | Entler ve Sanat Haberleri

Son 18 ay, canlı sahneyi büyük ölçüde azaltmış olabilir, ancak birçok insan kayıtlı müzikten rahatlık, dikkat dağıtma ve hatta teselli aradı – şarkı yazarlığını kutlayan Ivor Novello Ödülleri’ni tartışmasız her zamankinden daha önemli hale getirdi.

Harry Stilleri, Lianne La Havas, Celeste, Goldfrapp ve Dave bu yıl Londra’da düzenlenen törende kazananlar arasında yer aldı.

Kırmızı halıdaki yıldızlar Sky News’e 1956’da verilen prestijli ödüllerin sanatçıların en çok değer verdiği ödüller arasında olduğunu söyledi.

Resim:
Bon Jovi yıldızı Richie Sambora grubun özel uluslararası ödülünü aldı

Törene, uluslararası özel ödülü alan rock grubu Bon Jovi’den Richie Sambora ile birlikte şık solisti ve üretken söz yazarı ve yapımcı Nile Rodgers katıldı.

Rodgers, “Sanatçıya, yazara, besteciye göre bu, alabildiğine yüksek” dedi. “Burada ilk kez ödül aldığımda neredeyse bir çocuk gibiydim. Hayatım boyunca pek çok ödül aldım ama en büyüğü buydu.”

Sambora, şarkı yazarlığının, her zaman bir ve aynı olmayan sanatçıları tanıyan bir sektörde yeterince takdir edilemeyeceğine inandığını söyledi.

“Herkesin dışarı çıkıp insanlara canlı çalabilmeleri, eğlendirebilmeleri ve bunu yapabilmeleri için harika bir şarkıya ihtiyacı var; harika bir şarkıya ihtiyacınız var, birinin kalbine dokunan bir şeye ihtiyacınız var” dedi.

“Biliyorsun, [Bon Jovi’s] Livin’ On A Prayer, o şarkının bir kısmı başıma gelen bir şey – Sal Amcam rıhtımda işten çıkarıldı, babam işten çıkarıldı, yani bir hikayenin özgünlük dönemi var.

“Ve bence bunu kutlamak için buradayız, büyük bir cesaretle gerçekten çok çabalayan tüm kızları, erkekleri, erkekleri ve kadınları – çünkü şarkı yazmak göründüğünden daha zor.”

Son 18 ayda herkes gibi, şarkı yazarları da pandemi tarafından farklı bir şekilde çalışmaya zorlandı.

Ivors adayı MNEK gibi bazıları için – en çok Joel Corry ile 2020 hit single’ı Head & Heart ile tanınır – işbirliği yapmak için alınması gereken yeni önlemler kullanışlı araçlar haline geldi.

MNEK, Eylül 2021'de Londra'daki Ivor Novello Ödülleri'nde
Resim:
MNEK, pandemi sırasında daha çok yönlü bir şarkı yazarı olmak zorunda kaldığını söyledi

“Bunu Zoom üzerinden yapabildim, Whatsapp üzerinden metin üzerinden yapabildim ve bu da harika bir süreç” dedi. “Sanırım birçok yönden çok yönlü bir şarkı yazarı olabileceğimi bilmeme izin verdi. Daha fazlasını yapmamı sağlıyor, aslında tek isteyebileceğim bu.”

Olağanüstü şarkı koleksiyonu ödülüne layık görülen Tears for Fears’dan Roland Orzabal, son 18 ayın faydalarını da görebildiğini söyledi.

“Salgın, büyük miktarda yaratıcılığı ortaya çıkardı çünkü hepimiz kilit altında kaldık” dedi. “üzerinde çalışıyorduk [the latest] Albümü yedi yıl boyunca çıkardık, ancak karantina sırasında bitirdik çünkü yerimiz vardı ve ihtiyacı hissettik, bilirsiniz, yani bu anlamda daha fazla yaratıcılığı teşvik edeceğini düşünüyorum.

“Ayrıca, bence bir pandemi sırasında, özellikle karantina sırasında, sizin için neyin değerli olduğunu anlıyorsunuz ve bunun daha fazla şarkı yazmayı ve yaratıcılığı teşvik edeceğini düşünüyorum.”

Backstage podcast’ine abone olun Apple Podcast’leri, Google Podcast’ler, Spotify, püskürtücü

Ancak COVID-19’dan etkilenen sadece şarkı yazarlığının lojistiği değil.

Emile Sande, çoğu için çok zor olan bir dönemden belirli farklı tarzların ortaya çıktığını göreceğimizi düşündüğünü söyledi.

“Artık biraz daha asi müzik çıkacağına dair bir tahminim var” dedi. “Her şey müziğe kanalize edildi.

“Umarım bir punk dirilişi vardır ya da herkesin beğendiği bir şey vardır, yarın ne olacağını bilmiyoruz, tekrar içeride kalmamızın istenip istenmeyeceğini bilmiyoruz, o yüzden neden yapmıyoruz? sadece ihtiyacımız olduğunu hissettiğimiz şeyi yapalım. Bu yüzden ilerlemenin çok daha deneysel olacağını düşünüyorum.”

Ancak 1970’lerden beri şarkı yazan Rodgers, müzisyenlerin doğal olarak ileriye dönük olduğunu düşünüyor, bu nedenle pandeminin farklı bir etkisi olacak.

“Şarkı yazarlarının tipik olarak yaptığı şey, sadece gördüğümüz dünya hakkında yazmıyoruz, görmek istediğimiz dünya hakkında yazıyoruz. Ve olan şey, en azından birlikte çalıştığım bestecilerle, Çok iyimser olduk, şarkı sözlerimizde gelecekten bahsettik, yivlerimizde gelecekten bahsettik.

“Yani bizim müziğimiz şimdinin müziği değil, yarının müziği gibi hissettiriyor.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*