Louis Theroux, Jeremy Bamber cinayetlerini inceliyor ve ‘yasal’ insanların neden beş kez katilin masum olduğuna inandığını ortaya koyuyor | İngiltere Haberleri

Neo-Naziler, şiddet uygulayan mahkumlar, uyuşturucu bağımlıları ve Jimmy Savile ile ekrana gelen Louis Theroux, “hayatın rahatsız edici yanından” çekinmediğini söylüyor.

Ancak son projesi için belgesel yapımcısı, İngiltere’nin en kötü şöhretli cinayet davalarından birine dalmak için kameradan uzaklaştı.

Jeremy Bamber, 1985 yılında evlat edinen ebeveynleri Nevill ve June, kız kardeşi Sheila Caffell ve altı yaşındaki ikiz oğulları Daniel ve Nicholas’ı öldürmekten suçlu bulunduktan sonra otuz yıldan fazla bir süre hapiste yattı.

Resim:
Cinayetlerin işlendiği Maldon, Essex yakınlarındaki Beyaz Saray Çiftliği
Jeremy Bamber'in suç cinayeti kurbanları, üvey kardeşi June Bamber, kız kardeşi annesi Sheila Caffell ve oğulları Nicholas Caffell ve Daniel Caffell
Resim:
June Bamber (solda), kızı Sheila Caffell ve torunları Nicholas ve Daniel öldürüldü

O sahip her zaman masumiyetini protesto etti ve ailenin Essex’teki çiftlik evindeki cinayetlerin, şizofreni teşhisi konan “Bambi” lakaplı bir model olan Bayan Caffell tarafından, silahı kendine çevirmeden önce işlendiğinde ısrar ediyor.

Bu, polisin başlangıçta inandığı olayların bir versiyonu ve Theroux, Bamber’in işlemediği bir suçtan ömür boyu hapis cezasına çarptırıldığını düşünen “yasal” insanlar olduğunu söylüyor.

Sky News’e verdiği demeçte, “Yönetim kurulu genelinde, nasıl soruşturulduğu ve nasıl kovuşturulduğu konusunda davada ciddi sorunlar olduğuna inanan insanlar bulacaksınız” dedi.

“Her iki tarafta da açıklaması oldukça zor olan şeyler var.

“Çiftlikte varlığına dair hiçbir adli kanıt yoktu, ki bu olağanüstü bir şey.”

Jeremy Bamber'e polis eşlik ediyor: Resim: Anglia Basın Ajansı/Sky UK
Resim:
Jeremy Bamber, ailesinden beş kişiyi öldürmekten suçlu bulundu: Resim: Anglia Basın Ajansı/Sky UK

Theroux, Savile’ın cinsel istismarını ortaya çıkaran eski dedektif Mark Williams-Thomas’ın Bamber’in “bunu yapmadığına” inananlardan biri olduğunu söylüyor.

Şöyle açıklıyor: “Bir hata olabilecek tarihi suç vakalarını bulmaya çalışan insanlar hakkında olumlu olan pek çok şey var.

“Birçoğu yasal insanlar. Bamber’in masum olduğunu düşüneceklerini söyleyen çok sayıda önde gelen gazeteci var.

“Hiçbir şekilde bir tür uç inanç değil.”

İzleyiciler Theroux’yu belgesellerinde görmeye alışık olsa da, davayı yeniden inceleyen ve orijinal davadan bu yana ortaya çıkan kanıtları araştıran dört bölümlük yeni bir dizi olan The Bambers: Murder At The Farm’ın baş yapımcısı.

İlk elden tanıklık ve daha önce görülmemiş arşiv görüntülerinin yanı sıra Bamber’in hapisteyken bir gazeteciyle konuşurkenki kayıtlarını içeriyor.

Ailesini öldürdüğü için 33 yılını hapiste geçiren Jeremy Bamber
Resim:
Müebbet hapis cezasını çeken Bamber, suçsuzluğunu protesto etmeye devam ediyor.

Theroux’un kendisi cinayetleri Bamber’in işlediğine inanıyor mu?

Bu konuda ağzı sıkı, “utangaç” olduğu için özür diliyor, ancak belgeselin kendisine kimin sorumlu olduğu hakkında sorular sormasını sağladığını itiraf ediyor.

Theroux şunları söylüyor: “İster Jeremy Bamber’in yaptığını, ister Sheila’nın yaptığını düşünseniz de, her iki senaryoda da anormallikler var ya da en azından birinin kabul etmesi gerekiyor… şaşırtıcı ve bazı durumlarda görünüşte anormal ayrıntılar.

“Gittiğim yolculuk bir şeyler duymak ve ‘Jeremy Bamber yaptıysa, bunu nasıl açıkladılar?’ demekti. – ya da ‘Sheila yapsaydı, bunu nasıl açıklarlardı?'”

Şunları ekliyor: “Durumun doğası gereği, mutlak kesinlik alanında değiliz.”

Bamberler - Çiftlikte Cinayet. Resim: Gökyüzü İngiltere
Resim:
Bamber (R), bir yargıç tarafından ‘inanılmaz derecede çarpık ve kötü’ olarak damgalandı. Resim: Gökyüzü İngiltere

Belgeselin yapımcıları Bamber ile röportaj yapmayı ummuştu, ancak yönetmen Lottie Gammon, Adalet Bakanlığı’nın buna izin vermediğini söyledi.

Bamber’in serbest bırakılması için kampanya yürütenlerin bazılarının polisin cinayet mahallini nasıl ele aldığı da dahil olmak üzere “meşru” endişeleri olduğunu söyledi.

“Davranışları hakkında çok fazla soru işareti var” diyor.

“Hiç kimse gerçekten net bir şekilde açıklamıyor – çünkü duruşma sırasında gerçekten yapmak zorunda değillerdi – bu suçu nasıl yaptı? Bu, çivilenmiş bir şey değil.

“Çünkü bu gevşek ipler, birçok gevşek ip var, insanların bunlara bakması ve soruları olması kolay.

“Bence bu dava, şu anda bu davalara derinlemesine dalmanın çevrimiçi dünyasına oldukça uygun – özellikle kilitlenme nedeniyle, bu gruplar gerçekten çoğaldı.”

Jeremy Bamber'a (L) polis eşlik ediyor. Resim: Anglia Basın Ajansı/Sky UK
Resim:
Bamber (L) bir subay tarafından refakat edilirken resmedildi. Resim: Anglia Basın Ajansı/Sky UK

Beyaz Saray Çiftliği cinayetlerinde ne oldu?

 • 7 Ağustos 1985’te Jeremy Bamber, babasının onu kız kardeşi Sheila Caffell’in ‘çıldırdığını’ ve bir silahı olduğunu söylemek için aradığını iddia ederek polisi aradı.
 • Beyaz Saray Çiftliği’ne giden polis, Bamber’in ebeveynleri Nevill ve June, Bayan Caffell ve ikiz oğulları Nicholas ve Daniel’in cesetlerini buldu.
 • Memurlar, Bayan Caffell’in silahlı saldırıda kullanılan tüfeğin etrafında parmaklarıyla bulunmasının ardından davayı başlangıçta bir cinayet-intihar olarak ele alıyor.
 • Cinayetlerden üç gün sonra üzerinde Bayan Caffell’in kanının izlerinin bulunduğu iddia edilen bir susturucu bir dolapta bulundu.
 • Cinayetlerden bir ay sonra, Bamber’in o zamanki kız arkadaşı Julie Mugford polise 436.000 £ miras için ailesini öldürmeyi planladığını söyledi.
 • Bamber cinayetlerle suçlanıyor ve 1986’da yargılanıyor.
 • Duruşmada, iki kurşun yarası bulunan Bayan Caffell’in, ilk atışta aldığı yaralar göz önüne alındığında susturucuyu dolaba yerleştiremeyeceğine dair bilirkişi kanıtları dikkate alındı.
 • Jüri, çoğunluk kararıyla Bamber’i suçlu buldu ve beş müebbet hapis cezasına çarptırıldı
 • Yargıç, Bay Justice Drake, Bamber’i ‘inanılmaz derecede çarpık ve şeytani’ olarak nitelendiriyor.

Bamber, 2002’de reddedilen bir temyiz de dahil olmak üzere, ilk duruşmadan bu yana mahkûmiyetine ilişkin birçok yasal itirazı kaybetti.

O zaman, Temyiz Mahkemesi yargıçları, davanın ayrıntılarını ne kadar çok incelerlerse, “jürinin haklı olduğunu” düşündüklerini söyledi.

Ayrıca, polis veya savcılığın “jürinin kararını olumsuz yönde etkileyecek” bir davranışı olmadığı sonucuna da varmışlardır.

2011’de Bamber, mahremiyetini ihlal ettiğini iddia ettiği bir belgesel için Ofcom ile temasa geçti – ancak şikayet reddedildi.

Theroux, hüküm giymiş katilin son serisinin “muhtemelen bazı bölümlerinde sorun çıkaracağına” inanıyor.

“Bunu onun yaptığına inansanız da inanmasanız da, kendisini serbest bırakmak için bir kampanya yürütüyor” diyor.

“Sanırım nüanslı ve adli bir görüş yaptığımız gerçeğini takdir edecektir, ancak bunu (kampanyayı) baltalayan veya tartışan materyalleri açıkça dahil ettik.”

Jeremy Bamber, Ekim 1985'te resmedildi
Resim:
Bamber, mahkumiyeti nedeniyle birkaç yasal itirazı kaybetti

Sky Crime’da yayınlanan dört bölümlük dizi, Theroux’un eşi, yapımcı Nancy Strang ve diğer belgesel yapımcısı Aaron Fellows ile kurduğu yapım şirketi Mindhouse tarafından yapılmıştır.

Şimdi 51 yaşında olan Theroux, “25 ila 30 yıl” daha belgesel çekmeye devam etmeyi planladığını söyledi.

“Bunun çok ya da az olduğunu söyleyebilirsiniz” diye ekliyor.

“En sevdiğim hikayeler aşırı sevimli değil. BBC1’in aksine BBC2’de 25 yıldır bulunmamın bir nedeni olduğunu düşünüyorum.

“Bazı yönlerden rahatsız edici bir boyutu olan hikayelerle ilgileniyorum.

“Hayatın sıkıntılı yanından uzak durman gerektiğini düşünmüyorum – bu benim ekmek ve tereyağım gibi.”

Louis Theroux, The Bambers: Murder At The Farm'ın baş yapımcısıdır. Resim: Freddie Claire
Resim:
Louis Theroux, The Bambers: Murder At The Farm’ın baş yapımcısıdır. Resim: Freddie Claire

Ancak ünlü röportaj podcast’i Grounded’ın son başarısına rağmen, Theroux’nun Savile, Max Clifford ve Neil ve Christine Hamilton gibi ünlülerle zaman geçirdiği zaman, Theroux’nun When Louis Met… .

“Çok yaşlandım. Zaman değişti, televizyon değişti” diyor.

“Tekrar Weird Weekends yapmak gibi olurdu. Oldukça garip olurdu, değil mi?

“Ünlülerin tek kişilik bir profilde yer aldığı programları yapmayı ya da biriyle bir yolculuğa çıkmayı asla göz ardı etmem ve kamera karşısına geçiyorum. Bunun olduğunu görebiliyordum ve bu eğlenceli olurdu.”

Belgesel 29 Eylül Pazar günü yayınlanmaya başlıyor. Resim: Gökyüzü İngiltere

The Bambers: Murder At The Farm, Sky Crime ve NOW’da 26 Eylül Pazar günü saat 21.00’de prömiyer yapacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*