Melvin Van Peebles: ‘Siyah sinemanın vaftiz babası’ olarak adlandırılan film yapımcısı 89 yaşında öldü | Entler ve Sanat Haberleri

“Siyah sinemanın vaftiz babası” olarak tanımlanan ünlü film yapımcısı Melvin Van Peebles 89 yaşında öldü.

1970’lerin Watermelon Man ve Sweet Sweetback’in Baadasssss Şarkısı filmleriyle tanınan Van Peebles, Salı akşamı New York’taki evinde öldü.

Film yapımcısının oğlu ve uzun süredir yaratıcı işbirlikçisi olan aktör Mario Van Peebles şunları söyledi: “Babam Siyah görüntülerin önemli olduğunu biliyordu. Bir resim bin kelimeye bedelse, bir filmin değeri neydi?

“Gördüğümüz başarı olmak istiyoruz, bu yüzden kendimizi özgür olarak görmemiz gerekiyor. Gerçek kurtuluş, sömürgecinin zihniyetini taklit etmek anlamına gelmiyordu.

Resim:
Melvin ve aktör oğlu Mario Van Peebles

“Bu, tüm insanların gücünü, güzelliğini ve birbirine bağlılığını takdir etmek anlamına geliyordu.”

Van Peebles’ın vefatı ailesi, filmlerinin yer aldığı prestijli filmlerden oluşan The Criterion Collection ve sanat evi dağıtımcısı Janus Films’in ortak açıklamasıyla duyuruldu.

“Acımasız yenilik, sınırsız merak ve manevi empati ile öne çıkan benzersiz bir kariyerde Melvin Van Peebles, filmleri, romanları, oyunları ve müzikleriyle uluslararası kültürel manzarada silinmez bir iz bıraktı.”

Melvin Van Peebles 'siyah sinemanın vaftiz babası' olarak tanımlanıyor;
Resim:
Melvin Van Peebles ‘siyah sinemanın vaftiz babası’ olarak tanımlanıyor

Chicago doğumlu Van Peebles, ilk kez 1950’lerde, Hava Kuvvetleri’nde bir görev yaptıktan sonra film yapımcılığını denedi.

1970 komedisi Karpuz Adam, 1960’larda siyahi olduğunu fark eden beyaz, ırkçı bir sigorta satıcısını içeriyordu.

Blaxploitation filmi Sweet Sweetback’in Baadasssss Şarkısı 1971’de geldi ve beyaz polis memurlarından kaçmaya çalışan siyah bir adamın hikayesini anlattı.

Ava DuVernay, saygı duruşunda Van Peebles'tan bir alıntı paylaştı.
Resim:
Ava DuVernay, saygı duruşunda Van Peebles’tan bir alıntı paylaştı.

Başarısına rağmen, Van Peebles Columbia Pictures’ın üç filmlik bir anlaşmasını reddetti.

Oscar ödüllü film yapımcısı Barry Jenkins, ölümünün ardından haraç ödeyenler arasındaydı.

Ayışığı yönetmeni şunları söyledi: “HER lanet olası karenin her saniyesinden en iyi şekilde yararlandı ve itiraf etmeliyim ki onunla en son zaman geçirdiğim ÇOK yıl önceydi, kesinlikle suratını astığı bir geceydi. Adam kesinlikle YAŞADI.”

Hollywood’un önde gelen çağdaş siyah yönetmenlerinden biri olan Ava DuVernay, saygı duruşunda Van Peebles’tan bir alıntı paylaştı.

Tweet attı: “‘Yapamayacağınıza inanmanıza izin vermemelisiniz. Sahip olduğunuz çerçeve içinde yapabileceğinizi yapın. Dışarıya bakmayın. İçine bakın.’ – 89 yaşında evine dönen ikonik sanatçı, film yapımcısı, oyuncu, oyun yazarı, romancı, besteci ve bilge Melvin Van Peebles.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*