Müzisyenlerin yayın sisteminden ‘yetersiz getiri’ elde ettiği endişeleri üzerine endüstri incelemesi çağrıları | Siyaset Haberleri

Yarışma gözlemcisinden, müzisyenlerin mevcut akış sisteminden “yetersiz geri dönüşler” aldığı endişeleri üzerine İngiltere müzik endüstrisinin yapısına bakması istendi.

Dijital, Kültür, Medya ve Spor Komitesi’nin (DCMS) yayın ekonomisine ilişkin raporu daha önce şu uyarıda bulundu: “acıklı dönüşler” mevcut sistemden kaynaklanan “tüm yaratıcı ekosistemi” etkiliyor.

Bazı başarılı ve eleştirmenlerce beğenilen müzisyenlerin çalışmalarından “yetersiz geri dönüşler” gördüğünü ve şarkılarda yer almayan sanatçıların “tamamen dondurulduğunu” söyledi.

Rapor ayrıca, büyük müzik şirketlerinin pazardaki konumuyla ilgili “derin endişeleri” de gündeme getirdi.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Sanatçılar akıştan ‘acıklı dönüşler’ alıyor

Büyük plak şirketleri Sony Music, Warner Music ve Universal Music oturumlar sırasında milletvekillerinin önüne çıkarken, teknoloji devleri Spotify, Amazon, Apple ve YouTube da ifade verdi.

Komitenin tavsiyelerine yanıt veren hükümet, konuyu Rekabet ve Piyasa Kurumu’na (CMA) havale etti.

Komite ayrıca sanatçıların gelirlerini iyileştirmek için adil ücretlendirme konusunda mevzuat önerdi ve hükümet yanıtı şunları söyledi: “Bu karmaşık bir alandır ve hükümet müzik yaratıcılarının endişelerini ciddiye alıyor.

“İşte bu nedenle, içerik oluşturucu ve sanatçı ücretlerinde adalet konularını daha iyi anlamak için çalışmalar başlatıyoruz.

“Bu çalışmanın bir parçası olarak hükümet, adil ücretlendirme ve sanatçı büyüme modeli gibi farklı modelleri değerlendirerek, bunların müzik endüstrisinin farklı bölümlerini nasıl etkileyeceğini ve olası yasalar da dahil olmak üzere nasıl gerçekleştirilebileceğini araştıracak.”

Robert Fabrikası, Rebecca Ferguson, Lily Allen, Noel Gallagher.  Resimler: PA/AP
Resim:
Robert Fabrikası, Rebecca Ferguson, Lily Allen, Noel Gallagher. Resimler: PA/AP

Broken Record kampanyasına göre, mevcut sistem kapsamında sanatçılar toplam gelirin yaklaşık %16’sını streamlerden alırken, plak şirketleri yaklaşık %41’ini ve streaming servislerinden yaklaşık %29’unu alıyor.

COVID-19 pandemisinin yol açtığı artan incelemenin ardından başlatılan soruşturma, Chic yıldızı Nile Rodgers, Radiohead gitaristi Ed O’Brien, Elbow solisti Guy Garvey ve şarkıcı-söz yazarı Nadine Shah’ın da aralarında bulunduğu 300’den fazla kanıt aldı.

DCMS komitesi başkanı Julian Knight MP, şunları söyledi: “Müzik akışına ilişkin araştırmamız, müzik endüstrisinin kendi yapısındaki temel sorunları ortaya çıkardı.

“Raporumuz, bu şirketlerin ulaştığı tartışılmaz konumu ortaya koydu. Hakimiyetlerinin piyasayı çarpıttığına dair derin endişelerin kanıtlarını sunduk.

Birkaç gün içinde, bu dijital çağda içerik oluşturucuların zavallı kazancına ilişkin hükümetin kendi araştırmasını yayınlamayı umuyoruz ve bunun sanatçıların ve müzisyenlerin bize söylediklerini destekleyeceğini umuyoruz.”

Birleşik Krallık’taki bağımsız ve büyük plak şirketleri birliği olan British Phonographic Industry’nin (BPI) bir sözcüsü, telif ücretlerinin “dinlenme sırasında arttığını – CD döneminde yaklaşık %18’e kıyasla yaklaşık %25’e kadar – %40’lık bir artış, katkıda bulunduğunu söyledi. etiket gelirlerinden daha hızlı büyüyen sanatçı gelirlerine ve her zaman büyüyen yeni eylemler başlatmaya yatırıma”.

Sözcü şunları ekledi: “İngiltere müzik endüstrisindeki rekabet şiddetli.

“Hükümetin gözlemlediği gibi, akış, sanatçılar ve yaratıcılar için daha fazla pazar yolu sağladı. Hükümetin, CMA’nın bağımsız bir düzenleyici olduğu ve bir pazar araştırması yürütme kararının kendilerine ait olduğu yönündeki tepkisini not ediyoruz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*