Nirvana’nın Nevermind’ı 30. yaş gününü kutlarken, Kurt Cobain’in arkadaşı ona ‘rock’ın yeniden icadı’ diyor | Entler ve Sanat Haberleri

Everett True grubunun arkadaşına göre, aradan otuz yıl geçti ve insanların hala Nirvana’nın ikonik albümü Nevermind’i dinlemelerinin nedeni Kurt Cobain’in “çığlığı”.

Müzik gazetecisi ve BMI Enstitüsü’nde öğretim görevlisi olan Jerry Thackray – takma adı altında yazarken grupla takılırdı – çığır açan albümün “rock’ın yeniden keşfi” olduğunu söylüyor.

“Heyecan vericiydi… Kurt’un sesi, o çığlık, gerçekten o korkuyu, yalnızlığı ve dış dünyayla baş edememe duygusunu yansıtıyordu.

Resim:
Kurt Cobain, Everett True ile birlikte. Resim: Steve Gullick Fotoğrafçılık

“Bir ergen olmakla baş edememenin özeti gibiydi.”

24 Eylül 1991’de piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra, Seattle’lı küçük alternatif rock grubu dünyanın en popüler gruplarından biri haline gelecekti.

Dr Thackeray, 1992’de Okuma Festivali’nde şarkıcının en unutulmaz rezil performanslarından biri için Cobain’in yanındaydı.

Müzik muhabiri şarkıcıya sarı bir peruk ödünç vermiş ve hastane önlüğü giymiş Cobain’i tekerlekli sandalyede mikrofona itmişti. Şarkıcının son zamanlarda aşırı dozda uyuşturucu alması nedeniyle sağlığının bozulduğuna dair söylentilerin tekrarı.

Dr Thackary, “Kötü bir mizah anlayışları vardı,” diye açıklıyor.

“Yapabileceğin en fazla yaramazlığı yaparsın. [Kurt] tıpkı geri kalanımız gibi, huysuz, p ***y ve kötü bir ruh hali içinde olabilir, ancak çoğu zaman, özellikle erken başlarda, gerçekten çok eğlenceliydi.

“Soyunma odalarında perdeleri yaktılar, bir süre klişe bando olayını yaptılar, televizyonları camlardan aşağı attılar.”

Nirvana'dan Kurt Cobain 1993 yılının Aralık ayında sahnede. Resim: AP/Scott Weiner / MediaPunch /IPX
Resim:
Kurt Cobain 1993 yılının Aralık ayında sahnede. Resim: AP/Scott Weiner / MediaPunch /IPX


Muhtemelen Cobain’in sahne dışındaki rock yıldızı maskaralıkları o kadar da bağdaştırılabilir değildi, ancak Nevermind’ın kaydındaki yorgunluğu ve hayal kırıklığı, dünya çapında hayal kırıklığına uğramış ve haklarından mahrum bırakılmış gençleri etkiledi.

Son otuz yılda, birbirini izleyen nesiller tarafından keşfedilmeye devam etti.

Punk grubu Big Joanie’den Stephanie Phillips, albüm çıktığında sadece üç yaşındaydı, ancak daha sonra gençliğinde aldı.

Cobain’in gündelik cinsiyetçiliği, ırkçılığı ve homofobiyi nasıl kınadığı onun için de aynı derecede etkileyiciydi.

Hayranlarına ırkçı ya da homofobik olacaksan şovlarımıza gelme, plaklarımızı satın alma dediler. Sizinle hiçbir şey yapmak istemiyoruz, bu gerçekten net bir duruş. ve şimdi iptal kültürü olarak alay edilebilir, ancak o zamanlar sadece politik ve dürüst bir gruptu.”

Backstage podcast’ine abone olun Apple Podcast’leri, Google Podcast’ler, Spotify, püskürtücü

Alt rock’çı Wolf Alice’den rapçi Dizzee Rascal’a kadar Nirvana’yı biçimlendirici bir etki olarak gören tüm sanatçıları listelemek imkansız.

The Darkness’tan Justin Hawkins, albümün “bir gitar almak” istemesine neden olduğunu söyledi.

“Bence birçok gitaristin yeniden eğitim almasına neden oldu, aniden teknik yeteneklerini gizlemeye başladılar, sadece seyircide daha fazla tutku uyandıran şeyler çalmak istediler” dedi.

Otuz yıl önce Nirvana, yabancıyı savunan bir kültürel devrime öncülük etti. Bunca yıl sonra, Nevermind’ın öfkesi hala aynı derecede ham hissettiriyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*