Ofcom saldırgan dil raporu: İzleyiciler küfürden çok ayrımcılıkla ilgileniyor, yeni araştırma bulguları | Entler ve Sanat Haberleri

Ofcom, TV ve radyo izleyicilerinin küfür konusunda daha rahat olduklarını, ancak özellikle ırkla ilgili ayrımcı dil konusunda giderek daha fazla endişe duyduklarını tespit etti.

Yayın gözlemcisi, düzenleyicilerin zevklerin ve toleransların zaman içinde nasıl geliştiğini anlamalarına yardımcı olmak için “saldırgan dil hakkında şimdiye kadarki en kapsamlı ve ayrıntılı raporunu” yürüttüğünü söyledi.

2020’de aldığı şikayetlerin sadece %1’i küfürle ilgiliyken, %8’i ırk ayrımcılığıyla ilgiliydi.

Birleşik Krallık’ta yaşayan, her yaştan ve kökenden yaklaşık 600 kişi, görüşlerini bildirmek için odak gruplarına katıldı. Ofcom izleyicilerin, canlı yayınlar da dahil olmak üzere, küfürden ziyade ayrımcı dilden kaçınılması konusunda daha yüksek beklentileri olduğunu buldu.

Ayrımcı dilin güçlü biçimleri yapmak Watchdog, programlarda göründüğünde, insanların yayıncılardan bunu bağlama oturtmak için mümkün olduğunca çok şey yapmasını beklediklerini söyledi.

Potansiyel olarak sorunlu içerik ve dil içeren eski programlara bakıldığında, birçok katılımcı, bunların tamamen ortadan kalkmasını istemediklerini – tarihin sansürlenmemesi gerektiğini savunarak – ancak diğerleri, yayındaki modası geçmiş görüşlerin gereksiz yere hakarete neden olabileceğini ve klişeleri güçlendirebileceğini öne sürdü.

Katılan çoğu kişi, izleyicilerin ve dinleyicilerin bilinçli bir seçim yapabilmeleri için dil ve içerikle ilgili rahatsızlığa neden olabilecek uyarılar önemlidir.

İngiltere’nin Yeteneği Hakkında Daha Fazla Bilgi

Ofcom’da standartlar ve izleyici koruma direktörü Adam Baxter, “saldırgan dil hakkındaki görüşlerin zaman içinde önemli ölçüde değişebileceğini” ve bu nedenle “güncel kalmamız için gerekli” olduğunu söyledi.

Ancak, “yayıncıların ve izleyicilerin ifade özgürlüğü hakkı önemlidir” diye ekledi. “Bu bulgular, izleyicileri – ve özellikle çocukları – haksız suçlardan korumak arasında doğru dengeyi kurmamıza yardımcı olurken, yayıncılara programlarında gerçek hayatı yansıtmaları için yaratıcı özgürlük sağlar.”

Resim:
Piers Morgan’ın Meghan ve Harry’nin Oprah röportajına ilişkin yorumları, Ofcom’un TV’de en çok şikayet edilen anı oldu. Resim: ITV/Shutterstock

Yeni araştırma – 2016’dan beri ilk kez saldırgan bir dille – Ofcom’un 2020-21’de rekor 142.660 şikayet almasından sonra geliyor – 2019-20’de alınan 34.545’in dört katından fazla.

Saldırgan dil raporu hakkında bir brifingde konuşan Bay Baxter, otoritenin standartlar ekibinin bu yıl şimdiye kadar “bırakma” görmediğini söyledi.

2020-21’de yapılan şikayetlerin üçte birinden fazlası, Piers Morgan’ın Meghan Markle hakkındaki yorumları Mart ayında Günaydın İngiltere’de. Ofcom 50.000’den fazla rapor aldı ve bu da onu düzenleyicinin şimdiye kadarki TV olayı hakkında en çok şikayet edilen olayı haline getirdi; değerlendirdikten sonra, ITV’nin yayın kurallarını ihlal etmediği sonucuna varıldı.

Ancak, bu “şikayet olayı” olmasa bile, Bay Baxter, bekçi köpeğinin standartlar ekibinin hala çok sayıda şikayeti dikkate alması gerektiğini söyledi.

“Yıl boyunca (2020-21) büyük şikayet olaylarının başka örnekleri de vardı” dedi. “Ancak söylenenlere göre, bu yüksek hacimli şikayetler aynı zamanda standartlar ekibinde dikkate almamız gereken çok sayıda vaka olduğunu da gösteriyor.

“İlginç bir şekilde, mevcut performans yılı olan 2021-2022’de, çok sayıda şikayet için bu eğilimde bir düşüş görmüyoruz.”

Diversity, Britain's Got Talent: Credit: Syco/ Thames/ ITV'de Black Lives Matter'dan ilham alan bir dans sergiledi
Resim:
Diversity’nin 2020’de İngiltere’nin Got Talent’teki performansı bir ‘şikayet olayı’ haline geldi: Kredi: Syco/ Thames/ ITV

2020-21’deki bir başka büyük “şikayet olayı”, Black Lives Matter’dan ilham alan bir segmentin yer aldığı ve yaklaşık 24.500 şikayeti çeken İngiltere’nin Got Talent’inde Eylül 2020’de dans topluluğu Diversity’nin rutiniydi.

Yine, Ofcom dansın soruşturma gerektiren sorunları gündeme getirmediği sonucuna varmıştır. kendi yayın kurallarına göre.

Regülatör bu yıl bir başkasıyla karşı karşıya kaldı. aşk adası bölümübu da yaklaşık 25.000 kişinin iletişime geçmesine neden oldu.

Karantina dönemlerinde daha fazla TV izleyen insanlar, şikayetlerin artmasının bir nedeni olabilir. Ancak düzenleyiciler, genellikle sosyal medyada viral hale gelen anlar veya ilk şikayetlerle ilgili medya raporlarını takip eden anlar nedeniyle, bir gösteri yayınlandıktan sonra kartopu yapan rapor sayılarıyla da giderek daha fazla uğraşıyorlar.

Teddy ve Faye tartışmadan sonra barıştılar
Resim:
Love Island’ın yarışmacılar Teddy ve Faye arasındaki tartışmayı içeren bir bölümü, bu yazın başlarında 25.000’den fazla şikayete yol açtı.

Yine Ofcom’un standartlar ekibinden Sian Bundred, bunun daha iyi anlamaya çalışmak için aradıkları bir şey olduğunu söyledi.

“Zaman içinde muazzam bir sıçrama gördüğümüzü düşünüyorum” dedi. “BBC de bu süre zarfında şikayetlerde büyük bir sıçrama gördü. Bu yüzden bunu daha iyi anlamak için çalışıyoruz.

“Nihayetinde, şikayeti yayınlandığı anda mı yoksa birkaç gün sonra mı aldığımızdan bağımsız olarak her zaman içeriği değerlendireceğiz.

“Açıkçası tecrit aşıldığında, insanlar daha fazla TV izledi. Aldığımız şikayetlerin çoğu, geniş izleyici kitlesine sahip büyük PSM’ler (kamu hizmeti medyası) ve aynı zamanda geniş izleyici kitlesine sahip birçok şov hakkında. örneğin, insanların sorunlu bulduğu içerikler hakkında sosyal medyada yapılan yorumlardır.

“Hem Ofcom’da hem de diğer içerik düzenleyicilerinde şikayet sayılarının arttığını biliyoruz. Ve bu şikayetlere neden olan şeyin tam olarak ne olduğunu anlamak için zaman içinde elimizdeki verileri incelemeye devam ediyoruz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*