R Kelly davası: Savcı, şarkıcının taciz davası sona ermek üzereyken suçlarını ‘açıkça’ sakladığını söyledi | Entler ve Sanat Haberleri

Şarkıcının mahkemede ifade vermemeye karar vermesinin ardından R Kelly’nin New York’taki taciz davasında kapanış tartışmaları sürüyor.

Uyarı: Bu makale, iddia edilen cinsel saldırı ve istismara referanslar içermektedir.

Kelly, 30 yıllık kariyeri boyunca kadınları, kızları ve erkek çocukları cinsel olarak istismar etmekle suçlayan haraç ve diğer suçlamaları şiddetle reddediyor.

Resim:
R Kelly’nin taciz davasındaki jüri kasıtlı olarak gönderildi. Resim: Reuters

Duruşmanın önceki haftalarında savcılık tarafından çağrılan düzinelerce tanıkla karşılaştırıldığında, savunma iki gün boyunca yalnızca bir avuç tanık çağırdı.

54 yaşındaki Kelly, kayıtlara göre, kendi davasında tanıklık etmeyeceğini, bunun da kendisini tanık kürsüsüne çıkaracağını ve avukatlar tarafından çapraz sorguya hazır hale getirileceğini söyledi.

ABD’li avukat yardımcısı Elizabeth Geddes liderliğindeki savcılık, hükümetin kapanışta Kelly’nin çevresindekilere kızları, erkek çocukları ve genç kadınları kendi cinsel tatmini için hedef almasını, tımar etmesini ve sömürmesini söylediğini kanıtladığını söyledi.

45’ten fazla tanığın altı haftalık ifadesi ve diğer kanıtlar “tam da bunu yaptığını gösterdi” dedi.

Bayan Geddes, Kelly’nin yardımcılarını demir yumrukla yönettiğini, yani kurbanlarına cinsel istismarda bulunmaktan kurtulabileceğini de sözlerine ekledi.

Jüri ile konuşurken, R&B şarkıcısının asistanlarının, sürücülerinin, korumalarının ve onun tarafından istihdam edilen diğerlerinin bir suç girişimi oluşturduğunu ve bunun da aleyhine federal haraç suçlamasıyla sonuçlandığını söyledi.

R Kelly, duruşmasında nihai kapanış argümanları yapılırken dinliyor.  Resim: Reuters
Resim:
R Kelly, duruşmasında nihai kapanış argümanları yapılırken dinliyor. Resim: Reuters

“Davalı çok sayıda kural koydu ve tam itaat istedi” dedi ve bunun “uzun yıllar boyunca sanığın dünyasında yaşananlar sanığın dünyasında kaldı – ama artık değil” anlamına geldiğini de sözlerine ekledi.

Bayan Geddes, Kelly’nin suçlarını “parasını ve kamuya açık kişiliğini” kullanarak “açıkça” gizlediğini söyledi.

Kelly için bir avukatın da bir kapanış argümanı sunması bekleniyor.

Bir video beslemesinden alınan bu çizimde, ABD Başsavcısı Yardımcısı Elizabeth Geddes, altta, R. Kelly'nin yakın çevresinin büyük bir fotoğraf paneline işaret ederken jüriye kapanış konuşmasını sunar (video akışında görülmez). çalışanlar, 22 Eylül 2021 Çarşamba, New York.  R. Kelly, sol üst köşede savunma masasında otururken görülüyor.  Ayrıca resmin en altında en sağda oturuyor.  (AP Fotoğrafı/Elizabeth Williams)
Resim:
Çizimin alt kısmında yer alan ABD Başsavcısı Yardımcısı Elizabeth Geddes, mahkemeye kapanış argümanlarını sundu. Resim: AP

Salı günü, sanatçı Da-Ni savunma tanığı olarak konuştu ve Kelly’yi 2005’ten beri tanıdığını iddia etti ve “gözlemlemek, öğrenmek ve olmak” için stüdyoda ve konserlerde onu izlediğini söyledi.

Mahkemeye, şarkıcının iddia edilen kurbanlara yönelik yasadışı bir faaliyette bulunduğunu hiç görmediğini söyledi.

Diğer savunma tanıkları da benzer iddialarda bulundular, avukatlar iddia edilen kurbanları Kelly ile ilişkileri yolunda gitmeyen yıldızlara çarpmış hayranlar olarak göstermeye çalıştılar.

Savcılık tanıklarının öne sürdüğü iddialar arasında, bir 17 yaşındaki kız uçuk “bilerek”ve genç bir çocuğa cinsel istismarda bulunduğunu ne olduğunu sorduktan sonra müzik endüstrisine girmek için yapmaya istekliydi.

Kelly ayrıca mahkemede şarkıcı Aaliyah ile evlenmekle suçlandı. o sadece 15 yaşındayken, eski bir yöneticinin düğünü yapmak için sahte bir kimlik elde ettiği iddiasıyla.

Duruşma devam ediyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*