R Kelly suçlu bulundu: Herkes iddiaları biliyordu – peki adaleti sağlamak neden 30 yıl sürdü? | Entler ve Sanat Haberleri

R Kelly’nin davası, düz bir görüşte saklanan bir yırtıcıya işaret eden onlarca yıllık suçlamaların doruk noktasıydı.

Artık gözden düşmüş olan R&B şarkıcısı hakkındaki söylentiler ve iddialar, kariyerinin neredeyse başlangıcına kadar uzanıyor – ancak yine de bir liste başı, bir Grammy kazananı, arenaları dolduran ve dev yıldızlarla işbirliği yapan bir sanatçı olmak için yükseldi; onun yüksekliğinde, dünyanın en büyük kayıt eylemlerinden biri.

Aaliyah ile 1994’te, o 15 ve Aaliyah 27 yaşındayken evliliğinin cezai ayrıntıları – şimdi açık mahkemede detaylandırıldı, eski bir tur yöneticisi, törenin devam etmesi için bir yetkiliye sahte kimlik alması için rüşvet verdiğini itiraf etti – her zaman iyi bilinen bir sır olmuştur. Ve 2002’de Kelly, çocukların uygunsuz görüntülerini yapmakla ilgili 21 suçlamayla suçlandı. Duruşması yıllar süren gecikmelerden sonra şarkıcı beraat etti, ancak iddialar asla ortadan kalkmadı.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

R Kelly, cinsel istismar suçlamalarına ‘itiraz edecek’

Yıllar boyunca yapılan iddialar, parayı yuvarlamaya devam etmek isteyen bir endüstri ve Kelly’nin suçlandığı suçları işlemiş olabileceğine inanmak istemeyen hayranlar tarafından susturuldu ve fırçalandı. Dünya onun müziğini duymak istedi, bu yüzden bilinmeyen suçlayıcıları görmezden gelmek kolaydı.

Sonunda, 2019’da yayınlanan ve şarkıcının New York’taki yargılanmasının katalizörü haline gelen ve nihayetinde onun diriltilmesine yol açan bir belgesel dizisi olan Surviving R Kelly oldu. dokuz suçlamanın hepsinden suçlu bulundu aleyhinde dava açıldı – bir haraç alma suçlaması ve insanların fuhuş için eyalet sınırlarının ötesine taşınmasını yasaklayan bir yasayı ihlal etmekle ilgili sekiz suçlama.

Aralık 2000’de Chicago Sun-Times için Kelly hakkında ilk araştırma raporunu yazan gazeteci ve müzik eleştirmeni Jim DeRogatis için şarkıcıya yönelik 1991 yılına dayanan bir iddianın ayrıntılarıyla birlikte uzun zaman geçti.

Sky News’e “Sun-Times’taki ortağım Abdon Pallasch ve ben ilk araştırma raporunu hazırladığımda hep hikayeye geç kaldığımı hissettim” dedi. “Zaten dokuz yıldır devam ediyordu. O gazete çıktığında bunun 2021’de hala devam edeceğini hiç düşünmemiştik.”

Bir yıldan biraz daha uzun bir süre sonra, DeRogatis’e isimsiz olarak bir video kaset gönderildi. “VHS kasetli bir manila zarfı vardı” diyor. “İkisinde de işaret yok.” Kasetin içeriğinin korkunç olduğunu söylüyor. “Yirmi altı dakika 39 saniye, Kelly’nin 14 yaşındaki bir kızla cinsel temas kurduğunu ve bir noktada ağzına idrar yaptığını çok net bir şekilde gösterdi.”

Kaset 2002 suçlamalarına ve 2008’de ertelenen duruşmaya yol açtı. Ancak Kelly beraat etti ve genç kızları avlamaya devam etti.

DeRogatis, “Dokunulmaz olduğunu düşündü” diyor. “Orada bir kibir, bir ego vardı… Kurbanları parayla susturuyordu.” Davayla ilgili en şok edici şeyin, zaman çerçevesi ve Kelly’nin şöhreti nedeniyle yaptığı şeyden nasıl sıyrılmasına izin verildiği olduğunu söylüyor.

R Kelly, kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti
Resim:
R Kelly bir zamanlar dünyanın en büyük müzik yıldızlarından biriydi

“Bu süre zarfında, kendine ait 100 milyon albüm satıyor ve [records and songs] Whitney Houston ve Celine Dion’dan Lady Gaga ve Justin Bieber’a kadar herkes için prodüktörlük yaptı. Bu, müzik endüstrisi için davranışının çok iyi farkında olan ve bunu durdurmak için hiçbir zaman harekete geçmeyen bir para çekme makinesiydi.”

DeRogatis, son 21 yılda 48 farklı suçlayıcının hikayelerini anlatmaya yardımcı olarak raporlamasını hiç bırakmadı. Ama sonunda insanların dinlemesini sağlayanın Surviving R Kelly olduğunu söylüyor.

“Yırtıcı davranışını yiğitçe durdurmaya çalışan polisler vardı. Ama bilirsiniz, Surviving R Kelly Amerika’da bu kadınları insanların oturma odalarına getirinceye ve kadın üstüne kadın görünceye kadar; onların hikayeleri. Hepsi yalancı olamaz.”

Peki adalet neden bu kadar uzun sürdü?

Şarkıcının müziğini ve şovlarını boykot etmek için çağrılar yapmak ve “bu davranışın bu kadar uzun süre devam etmesine izin verenleri sorumlu tutmak” için 2017’de başlatılan #MuteRKelly hareketinin kurucu ortağı Kenyette Tisha Barnes, cevabın basit olduğunu söylüyor. : “Çünkü bunlar Chicago şehir merkezinden genç siyah kızlardı.”

Bu noktaya gelmek için #MeToo ve Time’s Up gibi hareketlerin yanı sıra #MuteRKelly gibi hareketler gerektiğini söylüyor.

“Yıllar önce, 90’larda büyük bir R Kelly hayranıydım. Ve hikayeleri hatırlıyorum. Aaliyah ve diğer genç bayanlar hakkında bir şeyler duymaya başladım ve onlar her zaman genç siyah kızlardı.

“Ben siyahi bir kızdım, bu ülkede siyah bir kadınım. Ve eğlence endüstrisinin, tüm topluluğumuzun bu genç kadınları yıllarca nasıl kötülediğini izledim. Yeter artık yeter.”

R Kelly, duruşmasında nihai kapanış argümanları yapılırken dinliyor.  Resim: Reuters
Resim:
R Kelly ayrıca Illinois ve Minnesota’da cinsel istismar suçlamalarıyla karşı karşıya bulunuyor ve suçsuz olduğunu iddia etti.

DeRogatis bunun bir “ırk sorunu” olduğunu kabul ediyor ve şöyle diyor: “Son 21 yılda hikayelerini anlattığım 48 kadının bana söylediği şey, Amerika’da kimsenin genç siyah kızlardan daha az önemli olmadığı. inanılıyor ve genel olarak kadınlara bir cinsel istismar hikayesine inanılmıyor. Ama özellikle siyah kızlar.”

En son 2016’da stüdyo albümü çıkaran Kelly için, New York’taki suçlu kararı, yasal sıkıntılarının sonu değil; Illinois ve Minnesota’da daha fazla cinsel istismar suçlamasıyla karşı karşıya bulunuyor ve bu suçlamaları da suçsuz olduğunu iddia etti.

Yani davalar devam ederse, şarkıcı hakkında daha fazla iddia gelebilir. Ve New York’taki bu ilk deneme sayesinde, dikkatler artık en iyi ihtimalle göz yumanların üzerindedir; en kötüsü, onu etkinleştirdi.

Şarkıcıyı haraç almakla suçlamak, savcıların onu “yöneticilerin, korumaların, sürücülerin, kişisel asistanların ve koşucuların” kendisiyle seks yapmak için kadınları ve kızları işe almakta suç ortağı olduğu bir “işletmenin” lideri olarak göstermek anlamına geliyordu.

DeRogatis, suçlamalarla karşı karşıya kalması gereken başkaları olduğunu söylüyor ve Barnes, Kelly “piramidin tepesinde” iken, hala “ortalıkta dolanacak çok fazla suç” olduğunu kabul ediyor.

“Bir numara, bu R Kelly,” diyor. “İkinci numara, bunu etkinleştiren insanlar. Gerçekte siyah kızları korumaktansa, bir süperstarla işbirliği yapmakla daha çok ilgilenenler, yapımcılar, organizatörler, koşucular, kampındaki insanlar.

“Ve sonra daha ileri gidiyoruz: siyah topluluk. Hepimiz suç ortağıyız. Daha önce bir R Kelly şarkısı çaldıysanız, suç ortağısınız. Eğer o video kaseti izlediyseniz, suç ortağısınız. Bence Hepimizin bu adamın en yırtıcı şekillerde hareket etmesine izin verdiğimiz gerçeğini ortaya çıkarmalıyız.”

DeRogatis, “Haraç tüzüğü genellikle mafya patronlarına ve uyuşturucu baronlarına karşı kullanılıyor” diyor. “Sadece bir kişi hakkında suç duyurusunda bulunduk. İddia edilen teşebbüsünüzden başka kimse sorumlu tutulmuyorsa nasıl bir suç teşebbüsü olursunuz?”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*