Roald Dahl’ın ailesi, satıştan Netflix’e 500 milyon sterlinlik bir gelir elde etti | İş haberleri

Şimdiye kadar yazılmış en ünlü çocuk kitaplarından bazılarının yazarı olan Roald Dahl’ın ailesi, eserlerini ABD merkezli yayın devi Netflix’e satmayı kabul ettikten sonra 500 milyon sterlini aşan bir talihle karşılaşıyor.

Sky News, Netflix’in The BFG, Charlie and the Chocolate Factory ve Danny The Champion of The World gibi oyunların haklarını içeren Roald Dahl Story Company için devasa bir meblağ ödediğini öğrendi.

Duyuruldu Çarşamba günü, anlaşma Netflix’in tarihindeki en büyük satın alma ve ona dünya çapında 300 milyondan fazla kopya satan bir kitap kataloğu veriyor.

Resim:
Dahl’ın kitaplarından bazıları büyük filmlere dönüştürüldü

Alıcının, daha fazla film ve diğer görsel içerik uyarlamaları yoluyla Dahl kataloğundan daha fazla yararlanmasını ve ayrıca hakların halihazırda üçüncü şahıslara ait olmadığı satış fırsatları sunmasını sağlayacaktır.

Medya kaynakları, Bay Dahl’ın ailesine satış konusunda New York merkezli bir ticaret bankası olan Raine Group tarafından tavsiye edildiğini ve fiyatın “500 milyon sterlinin biraz üzerinde” olduğunu söyledi.

Dahl edebi mülkünün doğrudan satın alınması, Netflix ile yazarın eserlerine dayanan bir dizi animasyon dizisi üretmek için anlaşma yapmasından üç yıl sonra geldi.

Bay Dahl’ın Boy ve Fantastic Mr Fox’u da içeren başlıkları son yıllarda düzinelerce dile çevrildi.

Kitaplarından bazıları şimdiden büyük filmlere çevrildi, bazıları – Charlie ve Çikolata Fabrikası dahil – birkaç ayrı olayda.

Netflix, dünyanın en büyük internet eğlence hizmetlerinden biri haline geldi. 200 milyondan fazla abone, ancak Disney ve Amazon gibi şirketler tarafından sunulan rakip hizmetlerden gelen yoğun rekabetle karşı karşıya.

Roald Dahl'ın çocuk kitapları yazıldıktan on yıllar sonra raflardan uçmaya devam ediyor
Resim:
Yazarın kitapları dünya çapında 300 milyondan fazla sattı

Bay Dahl’ın mirası, Kraliyet Darphanesi’nin, doğumunun yüzüncü yılı olan 2016’da onu bir hatıra parasıyla onurlandırma fırsatını reddetmesine yol açan anti-Semitizm iddialarıyla karmaşıklaştı.

Netflix ve Bay Dahl’ın şirketinin sözcüleri, anlaşmanın değeri hakkında yorum yapmayı reddetti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*