Sarah Dash: Lady Marmalade şarkıcısı ve Labelle kurucu ortağı 76 yaşında öldü | Entler ve Sanat Haberleri

Lady Marmalade ile bir numaraya ulaşan çığır açan grup Labelle’nin kurucularından R&B şarkıcısı Sarah Dash, 76 yaşında öldü.

Dash ayrıca 1965’te uzun bir ABD turu sırasında The Rolling Stones için açılan Patti LaBelle ve The Bluebelles’in kurucu ortağıydı.

Dash’in ölüm haberini Salı günü Twitter’da doğrulayan Patti LaBelle, “güzel ve sevgi dolu bir ruha” saygı duruşunda bulundu.

Grup, tarzını ve müzikal yönünü 1971’de öncü tamamen kadınlardan oluşan Labelle grubunu oluşturmak için değiştirdi – müzikleri rock, funk ve R&B’nin birleşimiyle tanınır hale geldi.

Resim:
(LR): Patty LaBelle, Nona Hendryx ve Sarah Dash, Labelle üyeleri olarak tuhaf kıyafetleriyle biliniyorlardı.

Dash, LaBelle ve diğer üye Nona Hendryx de uzay çağı ve glam kostümleri giymeleriyle tanınıyordu.

Labelle, 1974’te ABD’de Billboard Hot 100 listesinde bir numaraya ulaşan disko şut Lady Marmalade ile zirveye ulaştı.

Şarkı, cinsel olarak müstehcen Fransızca korosu “Voulez-vous coucher avec moi?”, İngilizce’ye “Benimle yatmak ister misiniz?”

Şarkı 2001 yılında Christina Aguilera, Mya, Pink ve rapçi Lil’ Kim tarafından yeniden kaydedildi ve hem ABD’de hem de Birleşik Krallık’ta bir numaraya ulaşarak büyük bir hit oldu.

Patti LaBelle, uzun süredir şarkı söyleyen partneri ve arkadaşıyla birlikte bir haraç, bir video ve bir görüntü içeren bir Twitter ileti dizisi paylaştı.

Şöyle yazdı: “Cumartesi günü birlikte sahnedeydik ve çok güçlü ve özel bir andı.”

“Sarah Dash benim hayatımı ve başkalarının hayatlarını söyleyebileceğimden çok daha fazla şekilde kutsayan müthiş yetenekli, güzel ve sevgi dolu bir ruhtu. Ve onun arkamı kollayacağına her zaman güvenebilirdim! Sarah… sadık olan kişiydi. bir arkadaşı ve sesi olmayanlar için bir ses.”

LaBelle sözlerini şöyle tamamladı: “Güç içinde yat canım kardeşim. Seni her zaman seviyorum!”

Labelle 1976’da ayrıldıktan sonra, Dash solo bir kariyere başladı ve The Rolling Stones’un 1989 tarihli Steel Wheels albümünde şarkı söyledi ve O’Jays ve Nile Rodgers için seans çalışmaları yaptı.

Dash’in doğduğu New Jersey eyaletinin Trenton belediye başkanı Reed Gusciora, Salı günü Facebook’ta haraç ödedi.

Şunları yazdı: “Trenton bugün Sarah Dash’in ölümüyle bir yıldız kaybetti. O şimdi meleklerle birlikte.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*