Sir Tim Rice, Jesus Christ Superstar konsept albümünün çıkışının 50. yılını kutluyor | Entler ve Sanat Haberleri

Saygın müzikal Jesus Christ Superstar bu yıl 50 yaşına giriyor.

İsa Mesih ve onun Yahuda ile yüzleşmesi hakkındaki rock operası, West End, Broadway ve ötesinde devasa prodüksiyonlarla dünyayı dolaştı.

Ancak sahnede küresel bir hit haline gelmeden önce, bir konsept albüm olarak hayata başladı – Sir Tim Rice’ın “Tanrı’nın hediyesi” dediği bir şey.

Resim:
Albüm 50 yıl sonra yeniden düzenlendi.

Albümün yeniden paketlenmiş yeniden piyasaya sürülmesinin lansmanı sırasında Sky News’e konuşan, Lord Andrew Lloyd Webber ile birlikte projenin arkasındaki beyinler olan Sir Tim, kaydın çiftin yapabileceklerinden daha fazlasını yapmasına izin verdiğini söyledi. zamanda tiyatro.

“İsa’nın yaşamının son günlerinde Judas Iscariot’un gözünden düşüncemizi bir müzikal haline getirmeye çalışıyorduk.

Ama o zamanlar hiçbir tiyatro yapımcısı ilgi göstermedi, bu yüzden bir tür albüm yapmak zorunda kaldık.

“Ama bu mutlak bir nimet oldu, çünkü daha büyük güçler kullanabildik – daha fazla rock yapabildik, devasa bir orkestramız olabilirdi, harika şeyler yapabilirdik, 1970’te bile, harika şeyler bir tiyatroda yapamayacağınız ve onu çağdaş bir müzik parçası yapan kayıt stüdyosunda.

“Hemen tiyatroya gitseydik sorun olmazdı, ama o günlerde bir rock grubu, orkestra ve tüm bu şeyler bir tiyatroda olmazdı ve muhtemelen başlardık. Bu yeni tür gösteri için tesislerin daha da az olacağı şehir dışında.

“Böylece rekoru çıkardık ve rekor Amerika’da neredeyse bir gecede hit oldu.”

Backstage podcast’ine abone olun Apple Podcast’leri, Google Podcast’ler, Spotify, püskürtücü

Rock efsaneleri Ian Gillan (Deep Purple ününden) Jesus rolünde, Manfred Mann’den Mike D’abo King Herod ve Amerikalı şarkıcı Yvonne Elliman’ın yer aldığı bu albümde, Sir Tim ve Lord Lloyd Webber’in bestelediği albüm oldu. kariyerlerinin ilk büyük sahne başarılarından biri.

“Çok büyük bir hit rekoru, şov olmadan bir şovun puanının hit rekoru ve tabii ki bunu söyleyen tüm yapımcılar vardı. [did not] Şovu yapmak istiyorum, şimdi şovu yapmak istedim” dedi Sir Tim, Sky News’e.

“Süperstar daha sonra 1970, 1971 ve 1972’de, tüm dünyada ve ancak gecikmiş bir şekilde Büyük Britanya’da bir hit haline gelen bir albümden büyüdü ve önce Broadway’de, sonra Avustralya’da ve Avrupa’da bir gösteri haline geldi.”

Ancak Londra’nın batısındaki Barnes’daki mütevazı Olimpiyat Stüdyolarında kaydedilen albümden önce bile, Sir Tim’in Hıristiyan okullarında büyürken sahip olduğu bir fikirdi.

İnançlı olup olmadığımdan emin değildim ama 15 ya da 16 yaşımdayken sık sık düşündüm, Judas Iscariot, Pontius Pilate, bu adamlar o sırada buralardaydı ama görüşlerini gerçekten öne sürmediler, özellikle İncillerde Yahuda.

“Yahuda tıpkı rolü Mesih’e ihanet etmek olan karton bir şeytan figürü gibidir ve sık sık bu durumda olup olmadığımı merak ettim ve İsa’nın Tanrı olduğuna inanmadım, onun müthiş bir adam olduğunu düşünsem bile, tepkim ne olurdu? ?

“Diğer insanlar için bir tehlike olduğunu hisseder miydin… ve bu gerçekten çok ilgi çekici bulduğum bir şeydi.”

Sir Tim RIce, 'Aslan Kral'a vardıklarında fotoğrafçılara poz veriyor.  Avrupa prömiyeri Londra'nın merkezinde, 14 Temmuz 2019 Pazar. (Fotoğraf: Joel C Ryan/Invision/AP)
Resim:
Sir Tim Rice, diziyi Lord Andrew Lloyd Webber ile birlikte yazdı. Resim: Joel C Ryan/Invision/AP

Sir Tim ve Lord Lloyd Webber de ilk İncil başarıları olan Joseph And The Amazing Technicolor Dreamcoat’ın arkasından tazeydiler ve hikayeyi daha heyecan verici bir şeye dönüştürebilecek insanlar olarak kendilerini oymuşlardı.

“Bu Andrew ve ben St Paul Katedrali’nin dekanıyla konuştuğumuz bir şeydi, çünkü İncil’den bir şeyler yapabileceğimizi, onu eğlenceli ve eğlenceli hale getirebileceğimizi ve aynı zamanda ciddi tutabileceğimizi gördü… ve dedi ki, git o – bu iyi bir fikir.”

Albümde Gethsemane (o delici yüksek notayla), I Don’t Know How To Love Him ve tabii ki Superstar gibi parçalar bulunuyor ve Sir Tim’in “parçanın tamamına zarar vermeden bir şey çıkarmanın” zor olacağını söylemesiyle birlikte. – film müziğinin hikayedeki öneminin bir kanıtı.

Londra'daki LH2 merkezinde yapılan bir prova sırasında görülen Jesus Christ Superstar'ın yeni yapımında Tim Minchin, Ben Forster, Melanie C ve Chris Moyles rol alıyor.  BASIN DERNEĞİ Fotoğraf.  Resim tarihi: 17 Eylül 2012 Pazartesi. Fotoğrafın kaynağı şu şekilde olmalıdır: Ian West/PA Wire
Resim:
(LR) Tim Minchin, Ben Forster, Melanie C ve Chris Moyles şovun 2012 arena versiyonundaydı

Sir Tim, albümün kaydıyla ilgili anıları hakkında şunları söyledi: “Sonunda oldukça güzeldi… gerçekten çok duydum.

“Kendi şarkılarını çoğu zaman karıştırılmamış olarak duydular, ancak tamamını duymamışlardı ve bazı durumlarda her şeyin nasıl sonuçlanacağından tam olarak emin değillerdi – ama albümü onlara gönderdiğimizde …herkes aradı ve bu gerçekten harika dedi.

“Çok sıcak bir yazdı, 1970’i hatırlıyorum ve o yazın çoğunu bir stüdyoda geçirmek zorunda kaldığımız için bazen biraz sinirlendik – ama aslında gerçekten çok iyi bir deneyimdi ve bu bizim içindi. ilk büyük kayıt oturumları”.

Jesus Christ Superstar albümünün demolar, yorumlar, röportajlar ve daha fazlasını içeren özel yıl dönümü sürümleri şu anda mevcuttur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*