Wicked The Musical: Yazar ve oyuncular, West End’e dönerken yerçekimine meydan okuyan gösteriyi yansıtıyor | Entler ve Sanat Haberleri

Wicked The Musical ile ilgili her şey büyük.

Büyük bir oyuncu kadrosu, büyük bir sahnesi, bir sürü büyük şarkısı var, Londra’nın en büyük tiyatrolarından birinde çalıyor ve büyük bir hayran kitlesi var.

Oz Büyücüsü’nün hikayesini batının kötü cadısı Elphaba ve üniversite arkadaşı Glinda’nın bakış açısıyla anlatan yapım, 15 yıldır Londralı izleyicileri kendine hayran bırakıyor ve pes etme belirtisi göstermiyor.

Resim:
Wicked, Londra’nın en büyük tiyatrolarından birinde oynanıyor. Resim: Mark Kıdemli

New York’ta Elphaba ve Glinda’nın başrollerini oluşturduklarında Idina Menzel ve Kristen Chenoweth’in sevilen isimleri haline gelmesine yardımcı oldu ve The Wizard And I, I’m Not That Girl gibi müzikal numaralardan oluşan kemerli film müzikleriyle tanınıyor. , ve – tabii ki – tarihin en tanınmış gösteri ezgilerinden biri: Defying Gravity.

Tiyatro endüstrisinin büyük bölümlerinin yanı sıra, yerçekimine meydan okuyan gösteri şimdi Londra’nın merkezindeki Apollo Victoria’daki evinde yeniden açıldı – ve hiç bu kadar iyi görünmedi.

Yazar Stephen Schwartz, Sky News’e tiyatrodaki bir sohbet sırasında “Dedikleri gibi, ev gibisi yoktur” dedi. “Buraya geri dönmek güzel.”

Schwartz, şovun müziğinin ve sözlerinin arkasındaki beyin, ancak insanların Zümrüt Şehir’e geri gelmesini sağlayan hikaye olduğunu söylüyor.

“Hepimizin içinde o yeşil kız var” dedi.

“Uyum sağlamadığımızı hisseden ve uyum sağlamak için ne yapmamız gerektiğinden tam olarak emin olmadığımız ve bunun için kendimizden vazgeçmemiz gereken kişi? Buna değer mi? o?

“Bütün bu sorular, elbette, gösterinin hikayesinde derinden kök salmış durumda ve bence bu bir akor vuruyor.”

Wicked, Apollo Victoria'da yeniden açıldı.  Resim: Mark Kıdemli
Resim:
Wicked, Apollo Victoria’da yeniden açıldı. Resim: Mark Kıdemli

İzleyen birçok insan kendilerini dışlanmış lider Elphaba (evet, her gösteriden önce yeşile boyanmış) olarak görse de, Wicked’in başka bir odak noktası daha var – bu bir aşk hikayesi değil, bunun yerine iki kadın arasındaki dostluk hikayesi.

Schwartz, “Diğer şey, şovun esasen iki kadın arasındaki bir kardeşlik olması” diyor.

“Kültürel olarak toplum, iki güçlü kadın ve ilişkileri hakkında bir hikayeye hazırdı – gerçekten daha önce bir tane olmamıştı ve tam da doğru zamanda ortaya çıktı.

“Ayrıca Oz, herkes Oz’da olmayı sever.”

Sırasıyla Elphaba ve Glinda’yı oynayan şovun yıldızları Laura Pick ve Sophie Evans tarafından yankılanan bir şey.

Yeşil vücut boyasına ara veren Pick, Sky News’e insanların karakterlerinin hikayesi nedeniyle geri döndüğünü söyledi.

“Bu aslında iki arkadaş hakkında bir aşk hikayesi. İşler yoluna girer ve yoluna girer, ancak bunun kökü onların dostlukları ve birlikte yaşadıklarıdır” dedi.

“Eminim herkes hayatlarının bir noktasında biraz Elphaba gibi hissetmiştir. Yeşil değil, ama bir yabancı olmak ve bununla savaşmak zorunda kalmak.

“İnsanlara, ‘İnandığım şey için gerçekten ayağa kalkmak… farklı olmak, farklı olmayı benimsemek ve bir yol bulmak istiyorum’ diye düşünmeleri için ilham veriyor.”

Sophie Evans (Glinda), dizide yer almanın bir rüyanın gerçekleşmesi olduğunu söylüyor.  Resim: Matt Crocket
Resim:
Sophie Evans (Glinda), dizide yer almanın bir rüyanın gerçekleşmesi olduğunu söylüyor. Resim: Matt Crocket

Evans, odak noktasının arkadaşlığa olduğunu ve “içinde derinlerde, ikimiz de doğru olduğunu düşündüğümüz şey için savaşıyoruz” diye ekliyor.

“Bence kadınlar olarak oldukça güçlendirici. İkimiz de feministiz, gerçekten” diyor.

Müzikal tiyatro her zaman kültürel sınırları zorlamasıyla bilinir, Wicked de farklı değildir.

Schwartz, “Hem West End’de hem de Broadway’de Wicked’in oyuncu seçimi konusunda öncülük etmesinden gurur duyuyorum,” dedi.

“Yalnızca orijinal kadro değil – renkli aktörlerimiz, Asyalı aktörlerimiz, Latin aktörlerimiz, trans aktörlerimiz var, hepsi sadece farklı rolleri oynuyor, hepsi kendi özel becerilerine ve bu rol için doğruluklarına göre, ‘oh, Eh, bu bir renkli aktrisin oynadığı rol.

“Ama bence Wicked’in mesajı, dediğim gibi, yeşil olan bir kız hakkında olduğu için, ki bu açıkça bir metafordur, bence… Oyuncuların ve aslında, sahne arkası ekibinin ve herkesin şovun ne hakkında olduğunu temsil etmesi önemliydi.”

Gösteri, Oz Büyücüsü'nün hikayesiyle birlikte ilerliyor.  Resim: Mark Kıdemli
Resim:
Gösteri, Oz Büyücüsü’nün hikayesiyle birlikte ilerliyor. Resim: Mark Kıdemli

Galli aktris Evans için, yapımcılardan bu seçme çağrısı almak bir “hayalin gerçekleşmesi”ydi.

“Evimde kelimenin tam anlamıyla yere yığıldım” diye itiraf etti.

“Bu şov, özellikle bizim yaşımızdaki insanlar için… ilk çıktığında daha gençtik.

“15 yaşındayken doğum günüm için gösteriyi izlemeye geldim ve tamamen büyülendiğimi hatırlıyorum… ve sadece ‘Müzikal tiyatro ya da bu gösteri ya da bununla ilgili herhangi bir şey olsun, bunu yapmam gerek’ diye düşündüğümü hatırlıyorum.”

Pick için Sky News’e gençken Menzel’i (Disney’s Frozen’da Elsa oynamaya devam etti) Londra önizlemelerinde gördüğünü ve “seyirciler arasında gözyaşı selinde oturduğunu… talip etmek istedi”.

Onların hikayeleri, şovun hayran kitlesinin gerçekten hikayeye adandığının kanıtı.

Ama izleyiciler geri gelecek mi?

Evans ve Pick, dizinin karakterlerine odaklandığını söylüyor'  dostluklar.  Resim: Matt Crocket
Resim:
Evans ve Pick, dizinin karakterlerinin arkadaşlıklarına odaklandığını söylüyor. Resim: Matt Crocket

Bu, seyircilere tiyatroda güvende olacaklarına dair güvence vermek isteyen Schwartz’ın üzerinde kafa yorduğu bir soru.

“İyi olacaksın” diyor.

“Bence insanlar bunu anladı ve geri döndüler ve sonra bu tür grup deneyimini ne kadar özlediklerini fark ettiler – bu yüzden oldukça umutluyum.

“Gerçek şu ki, hem West End’de hem de New York’ta gösterileri yeniden açarken gerçekten birinin gelip gelmeyeceğini bilmiyorduk – ama şimdiye kadar geldiler ve şimdiye kadar izleyiciler için güvenli olduğunu kanıtladı. devam edeceği konusunda oldukça iyimserim.”

Wicked The Musical, hem Londra’da hem de Broadway’de yeniden açıldı ve şimdi biletler mevcut.


Backstage podcast’ine abone olun Apple Podcast’leri, Google Podcast’ler, Spotify, püskürtücü

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*